Ana Sayfa
 
Konuk Defteri
 
Üyeler
 
2.El Malzeme
 
Ýletiþim
 
Üyelerden Kimler Online Aktif Ziyaretçi Sayısı : 14 Toplam Ziyaretçi : 3301050
 
 
Şuanda Online Üyemiz Yoktur
 Menü
 Anket
 
   
Alaçatı  46%
Bodrum  14%
Datça  12%
M.Sinan  11%
Diğer  14%
  Oy Kullan
 Favori Linkler
 
 • Çağla KUBAT
 • Ansal Wind Surf Malzeme
 • Wind Guru Alaçatı
 • Club Otel Zemda
 •  Surf Merkezleri
    Seferihisar- Teos
  Bodrum Yalikavak
  Gökova Akyaka
   
   
   
   
  Teknik Bilgiler
  Başlıklar
  Rüzgar
  En İyi Rüzgar-Yelken Açınız Nasıl Olmalı?
  Tramola Nasıl Yapılır?
  Pompa Yaparak Rüzgar Oluşturmak
  Önden Kavança (Power Jıbe)
  Duck Jıbe
  Jıbe Teknikleri
  Jıbe Dönüş Tekniği
  Şamandıra Dönüşü
   
  Rüzgar
   

  RÜZGAR HAVA MOLEKÜLLERİNİN HAREKETLERİDİR. yaşadığımız atmosfer HAVA MOLEKÜLLERİ ile doludur. Bu hava moleküllerinin hareket haline geçmesine RÜZGAR diyoruz. Hava molekülleri (ısı) basınç farklarından hareket ederler veya hareket hali molekülleri hareketlendirir. Bu olgunun birçok yönünü yaşayarak, kullanarak tanıyoruz. Yelken sörf sporunda ilişkilerimizin inceliklerine inerken bazı değerlerini daha hatırlayalım. Rüzgar bulunduğumuz yöreye göre, mevsimlere göre, gün vesaatlere göre (360 derecelik bir açı içinde) değişik yönlerden esebilir. Biz bilgi aktarışımızda sörf yapmaya yöneldiğimiz gün ve saatlerdeki rüzgar yönünü (göz önüne) alarak konulara gireceğiz.

  a) O gün ve saatlerdeki yönünde belli bir süre değişiklik göstermeyen rüzgara RÜZGAR OTURDU diyoruz.

  b) Bu yön bizim rotamızı ve trimlerimizi ona göre yaptığımız rüzgarın ESAS YÖNÜDÜR. Havadaki moleküllerin hareketine RÜZGAR dediğimiz bu halin bazı değerlerini daha hatırlatalım ve konulara öyle girelim (başlayalım).

  1. Rüzgar ARTAN ve AZALAN hızları ile bizi etkilerler. Artan haline SAĞANAKLAR diyoruz.

  2. Rüzgar hep aynı süratle esmediği gibi kabul ettiğimiz ESAS YÖNÜNDE eserken zaman zaman sağa sola SAPMALAR yaparak eser. Bu büyük küçük sapmaları bizim ROTAMIZDA olumlu olumsuz (bize göre) etkiler yaratır. Bir yelkenci (sörf`çü) olarak bunun BİLİNCİNDE olmamız lazımdır. Aksi halde çok yanılarak ETKİLENİRİZ. Bu hareketlerini iyi biliyorsak; Şaşırmaz, Onun gereği karşı hareketleriyaparak tekne kullanmaya erişirsiniz. Bu rüzgarın iki halini iyi bilir ve anlarsanız seyirlerinizde BOCALAMAZ gereğini hemen yaparak seyrinize sorunsuz devıam edebilirsiniz.

  1. Rüzgar sürati AZALDI ise sadece TRAPEZDEN doğrularak karşı hareket yaparsanız seyrinize süratiniz bozulmadan devam edebilirsiniz.

  2. Rüzgar size göre YÖN DEĞİŞTİRDİ ise; Rüzgar arttı veya azaldı hissine kapılırsanız veyanlış trim yaparak zor duruma düşerseniz, Eğer rüzgarın yön değiştirmesinden süratiniz değişti ise (bunu iyi farkedip) ona göre yelkeninizi ÇEKEREK veya AÇARAK karşılık vererek seyrinize olumlu bir şekilde devam edebilirsiniz. Öne rüzgarın iki halinin;

  a) Süratinin ARTIP-AZALMASI ile

  b) Rüzgarın YÖN DEĞİŞTİRMESİ halini birbiri ile KARIŞTIRMAYIN.

  A) Yalnız sürat arttı veya azaldı ise ona göstereceğiniz tepki (ona yapacağınız) davranış trapezden DOĞRULMAK veya trapeze ÇIKMAK şeklinde olmalıdır.

  B) Rüzgarın yönü değişti ise (size göre olumlu sapma oldu ise ) siz onu rüzgar arttı olarak HİSSEDERSİNİZ. Eğer rüzgar size göre olumsuz yönde SAPMA yaptı ise o zaman rüzgar azaldı hissine kapılır yanlış ( davranışta) bulunursunuz. Lütfen önce bunu fark etmeyi öğrenin (dikkat edin) ona göre DAVRANIN. 1. nolu örnekte her iki halde nasıl neler yapmanız gerek ŞEKİLLERİ ile verilmiştir. Daha çok fun yapanlarda izlediğimiz gereksiz ve ters yapılan bu hareketleri çok süratli havalarda sörf yaptıkları için pek fark edilmemekte veya onlar getirdiği olumsuzlukları fark edememekteler. Öğrenimin iki değişik halinden biri olan DENEME YANILMA hali içinde zamanla vücut bu farklılığı değerlendirip doğrusunu yapmakta veya bu hal belli belirsiz böyle sürüp gitmekte. Biz yapılacak hareketlerin doğrusunu BİLGİ yolu ile iyi öğrenip (vücudunuza öğretmeniz) yolunu açmak istiyoruz. O zaman uygulamalarınız şaşmaz bir doğru da gelişecek her istediğiniz zaman her istediğinizin en iyisini yapabileceksiniz. Gelişmelerin Farklarını yapılacakları: Yukarıda sırası ile çizimlerde vurguladık. Bunları takib eden hallerin gereği yapılması lazım gelen KOORDİNELİ hareketleri de gene çizimleri ve onu takiben yazılı açıklamalarını vereceğiz.

   

   
   Üye Girişi
   İsim    
   Şifre  
   
  Üye Ol   Şifremi Unuttum
   Haberler
    Kite Excite Kitesurf School açıldı.
  Kite Excite Kitesurf School açıldı. Yıllardır emek verdiğimiz Gökova Akyaka sahilinde artık bir okulumuz var. Sizleride bekleriz....

  Gokova Akyaka'da 9 saat Kitesurf eğitimi

  Kite Excite Kitesurf School

  Akyaka / Gökova / Mugla (3 gece 4 gün)

  Akyaka da 3 gece konaklama 195 TL

  Kite Surf...

   
   2.El son 5 ürün
   
  • starboard isonic 135 lt. ve komple takım
  • starboard 125 lt
   

  Surf Turkiye | Kayak Türkiye | i | windsurf
  Öneri veya Ele?tiri | Dilek / Ystek | Siteyi Arkada?yna Tavsiye Et | Syk Kullanylanlara Ekle

  e-ticaret, telefon, beyaz esya, bilgisayar. . Tüm Haklary Saklydyr. Copyright © 2003 Web Ajans