Ana Sayfa
 
Konuk Defteri
 
Üyeler
 
2.El Malzeme
 
Ýletiþim
 
Üyelerden Kimler Online Aktif Ziyaretçi Sayısı : 30 Toplam Ziyaretçi : 3287909
 
 
Şuanda Online Üyemiz Yoktur
 Menü
 Anket
 
   
Alaçatı  46%
Bodrum  14%
Datça  12%
M.Sinan  11%
Diğer  14%
  Oy Kullan
 Favori Linkler
 
 • Çağla KUBAT
 • Ansal Wind Surf Malzeme
 • Wind Guru Alaçatı
 • Club Otel Zemda
 •  Surf Merkezleri
    Seferihisar- Teos
  Bodrum Yalikavak
  Gökova Akyaka
   
   
   
   
  Neden Alaçatý
  Başlıklar
  Neden Alaçatı
  Alaçatı..
   
  Alaçatı..
   

  Alaçatı'da rüzgar,yaz boyunca kuzey yönlerinden 15-25 kts(knots)süratle esiyor.Mayıstan ekime kadar süren rüzgar sezonunda,"Yetmiş iki milletten"windsurf yapanla karşılaşıyorsunuz Alaçatı'da.Karavanı veya çadırı ile gelip bütün sezonu burada geçirenler olduğu gibi,sadece yarışmalar sırasında uğrayanlar da var.Kıyıdaki sörf okulları ile hem koyda hem Alaçatı'nın içindeki otel ve pansiyonlar,deniz ve rüzgar tutkunlarını ağırlıyor.
  Alaçatı koyunun bir buçuk metreyi geçmeyen derinliği,aynı zamanda yeni başlayan sörfçüler içinde iyi bir eğitim sahası.Bu özelliğinden dolayı koy,hem ustalar hem de acemiler için gözde bir sörf merkezi.Usta delikanlıyla yeni başlayan kardeşini veya kız arkadaşını birlikte sörf yaparken görebiliyorsunuz burada.Sığ sular acemilere omuz verirken,esriklenen imbat ustalarla oynaşıyor.
  Ulusal ve uluslararası pek çok yarışmanın düzenlendiği koy,aynı zamanda iyi bir antremen sahası da.1998-1999 Türkiye şampiyonu Bora Kozanoğlu da Alaçatı'yı mesken tutanlardan.Onu her an rüzgar ve denizle oynarken ya da yeni başlayanlara bir şeyler öğretirken görebilirsiniz.
  Alaçatı'nın denizi ve rüzgarı gibi,daracık sokakları da süprizlerle dolu.Parke taşlı Arnavut kaldırımlarının iki yakasında sıralı,uzun ve zor yılların olgunluğunu taşıyan,iki katlı taş evler...Pencerelerden,cumbalardan bakan her yaştan güler yüzlü insan.Alaçatı'nın sokaklarında,camisinde,antikacı dükkanında yörenin kültür zenginliğine tanık oluyorsunuz. Tabii,bu zengin kültür Alaçatı'nın ilginç tarihinden kaynaklanıyor.Çeşme yöresi 16.yüzyıla kadar,Anadolu'nun dış ticaret kapısıdır.Sakız adasına yerleşen Cenevizli tüccarlar,1566'da Osmanlıların Ada'yı fethetmesiyle bölgeyi terk ederler.Ve Çeşme yöresi ticari cazibesini İzmir'e kaptırır.1850'lili yıllarda Alaçatı'nın güneyindeki bataklığın kurutulmasında ve limanda çalıştırılmak üzere,çevre adalardan Rum işçiler getirilir.Adalı Rumlar Alaçatı'nın inşasına katılarak,buraya yerleşir,bağcılık yapmaya da başlarlar.Sonra Yugoslavya ve Makedonya'dan gelen göçmenler mesken tutar Alaçatı'yı.Ama savaş onları Anadolu'nun içlerine sürükler.Kurtuluş Savaşından sonra dönerler ve bu kez de aralarına Selanik,Girit ve İstanköy göçmenleri katılır.Onlarda tütüncülüğü armağan ederler yöreye,Bu tarihi med-cezirlerin izlerini Alaçatı'da görmek olası.Pazar yerindeki cami,cumbalı taş evler,değirmenler bu zorunlu kültür hareketlerinin tanığıdır hep.Yörenin tarihi onu hem yiten düşlerin,hem de filizlenen umutların diyarı yapmış.Günümüzde Alaçatı'nın tarıma elverişli topraklarında anason,zeytin,soğan ve enginar yetiştiriliyor.Bölgede turizmin yıldızı da parlıyor.Öyle ki,kışın sekiz bin olan nüfus,yazın elli bine ulaşıyor.Alaçatı Belediyesi de,her yıl Uluslararası Gençlik ve Çocuk Tiyatroları Festivali düzenleniyor.
  Alaçatı rüzgarı ve denizi yaşamak isteyelere olduğu kadar,Anadolu'yu tanımak isteyenlere de cömert davranıyor.Onunla tanışmaktan keyif alacaksınız...

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


   

   
   Üye Girişi
   İsim    
   Şifre  
   
  Üye Ol   Şifremi Unuttum
   Haberler
    Kite Excite Kitesurf School açıldı.
  Kite Excite Kitesurf School açıldı. Yıllardır emek verdiğimiz Gökova Akyaka sahilinde artık bir okulumuz var. Sizleride bekleriz....

  Gokova Akyaka'da 9 saat Kitesurf eğitimi

  Kite Excite Kitesurf School

  Akyaka / Gökova / Mugla (3 gece 4 gün)

  Akyaka da 3 gece konaklama 195 TL

  Kite Surf...

   
   2.El son 5 ürün
   
  • starboard isonic 135 lt. ve komple takım
  • starboard 125 lt
   

  Surf Turkiye | Kayak Türkiye | i | windsurf
  Öneri veya Ele?tiri | Dilek / Ystek | Siteyi Arkada?yna Tavsiye Et | Syk Kullanylanlara Ekle

  e-ticaret, telefon, beyaz esya, bilgisayar. . Tüm Haklary Saklydyr. Copyright © 2003 Web Ajans